2016. március 16., szerda

Minestrone leves


Hozzávalók:
  • 2 db sárgarépa
  • 1 db petrezselyemgyökér
  • 0.25 db karalábé
  • 1 db cukkini
  • 2 db újhagyma
  • 1 db burgonya
  • 2 evőkanál olívaolaj
  • 1 üveg olasz hámozott paradicsom konzerv 
  • 1 marék petrezselyemzöld
  • 200 g bab - konzerv
  • 1 l víz vagy zöldségalaplé
  • fekete bors (őrölt)

Elkészítése:

A zöldségeket alaposan megmossuk, majd megtisztítjuk, és apró kockákra vágjuk őket.
Egy nagyobb lábasban felmelegítjük az olívaolajat, és rádobjuk a zöldségeket. Pár percig pirítjuk őket, majd felöntjük annyi vízzel, vagy zöldségalaplével hogy ellepje őket. Picit sózzuk, borsozzuk és fedő alatt 20-25 percig főzzük.Hozzáadjuk az összevágott hámozott paradicsomot, a lecsepegtetett vörös babot, és a felaprított petrezselyemzöldet, majd felöntjük a maradék vízzel és adunk hozzá még sót, borsot ha igényli.Ezzel el is készült a tökéletes minestrone leves! Melegen, vagy hidegen, parmezánnal megszórva tálaljuk,de el is maradhat.

Vadas marhapecsenye medvehagymás zsemlegombóccal.



Hozzávalók:

60 dkg szűzpecsenye lehártyázva
4 szál sárgarépa
1 db vöröshagyma
2 db babér
1 citrom héja
3 ek barnacukor
2 ek mézes mustár
őrölt fekete bors ízlés szerint

5 szem borókabogyó
olaj
2 dl tejföl
1/2 citrom leve

Medvehagymás zsemlegombóc:

5 dkg vágott medvehagyma
5 db szikkadt zsemle kockára vágva
2 ek olaj
só,bors
1 tk fokhagymapor
3 ek liszt
3 ek morzsa
2 db tojás


Elkészítés módjai:

A húst forró olajon kérgesre sütjük,majd felöntjük vízzel,és sózzuk, borsozzuk,majd a citromhéját,és a hagymát aprítva mellé dobjuk. A sárgarépa félbevágva kerül a lábasba a hús mellé a babérrral, és borókával egyidejüleg . Puhára főzzük . A hústól is függ, hogy mennyi ideig.Kb 2 óra.Ha elkészült, a húst kivesszük,és fóliába csomagoljuk.Fogyasztáskor vékonyra szeleteljük.
A visszamaradt szószból
A babért eltávolítjuk,és a borókát. A barnacukrot belekeverjük a lébe,és összeturmixoljuk sima mártássá. Mézes mustárral, citromlével beállítjuk a savasságát, majd tejföllel kikeverjük. Egyet forralunk rajta, majd tálalhatjuk is a hús mellé.

A zsemlegombóchoz a zsemlekockákat átpirítjuk kevés olajon, majd sózzuk, borsozzuk, a fokhagymaporral ízesítjük, és ráütjük a tojásokat, a vágott medvehagymával meg a lisztettel és morzsával  jól összedolgozzuk. Vizes kézzel gombócokat formázunk belőle,és lobogó sós vízben kifőzzük őket pár perc alatt.
A hús mellé, és a mártással kínáljuk mint köretet.

Almás gyűrűkalács.

Ennek a tésztának az érdekessége, az elkészítésében rejlik.Frissen a legfinomabb.A konyha megtelik a fahéj illatával, és télen kakaóval, vagy meleg teával vacsorára elfogyasztva a meleg szobában a legjobb élvezet!




Hozzávalók:

5 dkg friss élesztő
40 dkg liszt
8 dkg porcukor
1 csipet só
1 db tojás
5 dkg olvasztott vaj
2,5 dl tej
3 közepes alma
1 ek őrölt fahéj
8-10 dkg barna nádcukor
a kenéshez 1 db tojássárgája 1 ek tej

Elkészítés módja:

Az élesztőt felfuttatjuk, a lisztet összeszitáljuk a cukorral.sóval, hozzáadjuk a tojást, az olvasztott vajat és a felfuttatott élesztőt.
Langyos tej hozzáadásával dagasztjuk a tésztát. Letakarva, meleg helyen hagyjuk a duplájára kelni.
ha a tészta megkelt, kissé átgyúrjuk, és kisujjnyi vastagságúra kinyújtjuk.A tésztából 8-9 cm átmérőjű korongokat szaggatunk pogácsaszaggatóval. Az almának kiszúrjuk a magházát, és felszeleteljük úgy fél cm-es vastagságúra. Eg hosszúkás formát (21x12) kivajazzuk vastagon, és lisztezzük. Rétegezzük a tésztát az almát felváltva úgy hogy megkenjük a tészta mindkét oldalát olvasztott vajjal, szórjuk meg a tetejét fahéjas barnacukorral, majd helyezzünk közéje almakarikát. Folytassuk addig a rétegezést, amíg nem telik meg a forma az utolsó réteg tészta legyen.Fektessük  vissza a formát a talpára, kenjük meg a tészta tetejét tojássárgájával elkevert tejjel , és hagyjuk kb fél óráig pihenni.Előmelegített sütőben légkeveréses 165 fokon süssük 50 percig. Ha nagyon pirulna a teteje akkor fóliával takarjuk le.


Sertéspörkölt medvehagymás galuskával


A medvehagyma nagyon egészséges fűszernövény, ezért idényben használjuk gyakran. Rengeteg felhasználási lehetőség közül választhatunk, én most a galuskába dolgoztam bele. Nagyon ízletes, színben gazdag étvágygerjesztő köret a pörkölthús mellé.





Hozzávalók:
  • 0,5 kg sertéscomb, vagy lapocka
  • 5 ek olaj
  • 2 nagyobb vöröshagyma
  • 2 evőkanál pirospaprika
  • őrölt fekete bors
  • őrölt köménymag
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 1 kisebb tv paprika
  • 1 paradicsom
A galuskához.
  • 3 db tojás
  • 2 dl víz
  • 30 dkg liszt
  • 5 dkg medvehagyma
  • 2 ek olaj
Elkészítése:
A vöröshagymát vágjuk apró kockákra. Az előkészített húst 2 cm nagyságú kockákra vágjuk, a paprikát és a paradicsomot úgyszintén.
A felhevített olajon aranysárgára pirítjuk a vöröshagymát. A tűzről levéve megszórjuk pirospaprikával.  Tegyük rá a felkockázott húst. Sózzuk meg, és a legnagyobb hőfokon pirítsuk. Minden pörkölt alapja az, hogy előbb lepirítsuk a húst, majd kevés vizet adjunk hozzá.
Az első lepirításnál szórjuk meg a húst őrölt köménymaggal és adjunk hozzá zúzott fokhagymát. Ezután fedő alatt pároljuk, miközben többször zsírjára pirítjuk, ilyenkor mindig egy kevés vizet öntünk rá.Szórjuk meg őrölt borssal.
Készre párolás előtt adjuk hozzá a maradék paprikát és a paradicsomot.

A galuska készítése:

Először is tegyünk fel sós vizet egy lábosban forralni. Egy keverőtálba lisztet öntünk,és sózzuk,majd a tojásokat üssük bele. a medvehagymát és az olajat aprítóba pépessé veretjük,és így keverjük a lisztbe.Annyi vízzel dolgozzuk össze,hogy túl kemény ne legyen.Azonnal szaggassuk ki,amint a víz forr.Közben gyakran megkeverjük, hogy ne ragadjanak össze a galuskák.Akkor jó, ha a víz felszínére jönnek,és 1 percig hagyjuk,majd szűrjük le,  majd vajat hevítsünk fel egy edénybe, és abba szedjük,és keverjük el.

Gordon Ramsay.


A legsokoldalúbb és tehetségesebb séfek egyike a világon.Én csak ámulok,amikor nézem a műsorait, mert olyan gyors, és hiperaktív személyiség, hogy párját ritkítja  a gasztronómiában.
Gordon James Ramsay (1966november 8.–) skót nemzetiségű szakács, médiaszemélyiség, a A Brit Birodalom Érdemrendjekitüntetettje, több Michelin-csillag tulajdonosa.

Gordon a Gardeners World Live rendezvényen (2008)

A Claridge's portálja
London Chelsea negyedében nyitott és hamar népszerűvé vált étterme, a Gordon Ramsay három Michelin-csillagot visel. Főzéssel kapcsolatos televíziós műsorai, mint például A fickó F-fel (The F-Word), Gordon Ramsay - A konyha ördöge (Kitchen Nightmares) ésGordon Ramsay – A pokol konyhája (Hell's Kitchen), hatalmas népszerűségnek örvendenek világszerte.


Díjak[szerkesztés]

Ramsay egyike azon három séfnek az Egyesült Királyságban, akik három Michelin-csillagot birtokolnak éttermeikért (a másik kettő Heston Blumenthal és Alain Roux). Jelölt volt a Brit Birodalom Érdemkeresztje listáján 2006-ban, a „vendéglátásért végzett áldozatos munkájáért”, melyet aztán meg is kapott (ezt jelzi a neve előtt szereplő OBE előtag is).
2006 júliusában elnyerte a Catey-díjat az „Év Független Vendéglátója” kategóriában, így a harmadik emberré válva aki három Catey-díjat is elhódított, mely az Egyesült Királyság legnagyobb vendéglátói elismerése. A két korábbi kitüntetése: „Az év felfedezettje” 1995-ben valamint „Az év szakácsa” 2000-ben (a két másik háromszoros győztes Michel Roux, illetveAndrew és Jacquin Pern).
2006 szeptemberében a Caterer and Hotelkeeper magazin Caterersearch 100. évfordulós listáján a vendéglátó-ipar legnagyobb hatású személyiségének nevezték. Megelőzte Jamie Olivert, aki 2005-ben listavezető volt. Ugyanebben az évben jelölték a St. Andrews Egyetem rektori posztjára, ahol Simon Peppers ellen-szavazatával vesztett. Egy sajtó-kampány ellenére Ramsay sose látogatta meg az egyetemet, és nem is nyilatkozott az esetről.
Flottavezető étterme, a Restaurant Gordon Ramsay nyolc évig London legjobb éttermének lett megválasztva az „étel-biblia” Harden's felmérése alapján, de 2008-ban megelőzte a Petrus, melyet mára már egy korábbi pártfogoltja, Marcus Wareing vezet.