2016. február 12., péntek

Lágy tejbegríz félig sült friss áfonyaraguval amarettós keksszel.



Hozzávalók
Tejbegríz
 tej, 2,8 % 6 dl
 habtejszín 2,5 dl
búzadara 7 dkg
 barnacukor 5 ek.
 vaj 7 dkg
 étkezési só két csipet
 vaníliarúd 1 db
áfonya 24 dkg

 barnacukor 5–6 ek.
 citromlé 1 ek.
Keksz
Armilar amaretto likőr 4 cl
Kristálycukor 3 ek.
Víz 3 ek.
Keksz 8 db
Elkészítés
Tejbegríz

A tejhez adjuk a cukrot, a sót, a felvágott vanília  kikapart magját, majd az egészet felforraljuk. Ha felforrt, apránként hozzáadjuk a búzadarát, és folyamatosan, habverővel kevergetve 5–6 percig addig főzzük, amíg besűrűsödik, valamint a búzadara megpuhul. Lehúzzuk a tűzről, elkeverjük benne a vajat, utána hideg vízbe állítjuk, hagyjuk kissé lehűlni. Amíg hűl, a tejszínt kemény habbá verjük, és apránként adagolva, lazán beledolgozzuk a kész, kissé hűvös tejbegrízbe.

Amarettós keksz

A kristálycukrot és a vizet felforraljuk, felére sűrítjük, majd ha kissé lehűlt, hozzáadjuk az amarettót.

A kekszet összetörjük, meglocsoljuk az amarettós sziruppal. Nem kell eláztatni, de hagyjuk, hogy egy kissé magába szívja a keksz!

Áfonyaragu

 Az áfonyát megszórjuk barnacukorral, és a citromot is rácsurgatjuk. Kézzel lazán eldolgozzuk, pár percig hagyjuk kicsit párolódni a tűzhelyen.


Egy üvegpohár aljára tejbegrízt kanalazunk, majd egy adag áfonyaragut, egy újabb adag grízt, majd megint áfonyát, végül megint grízt. „Csíkos” pohárdesszertet készítettünk, a tetejére szórunk az amarettós kekszből.

Köleses brokkolifasírt.

Ezt a brokkolis tallért vegák is fogyaszthatják friss salátával. Akinek a főzelék szimpatikusabb az bármilyen  köretet választhat mellé. Én borsófőzelékkel tálaltam.








Hozzávalók:

50 dkg brokkoli
6 dkg főtt köles
2 db tojás
só és bors ízlés szerint
10 dkg zsemlemorzsa
3 dl olaj

Elkészítése:

A párolt brokkolit és a megfőtt kölest a tojásokkal, sóval, borssal összedolgozzuk, illetve aprítógépbe pépessé törjük. Ha a masszát lágynak itélnénk, kevés zsemlemorzsát keverjünk bele. Egy nagyobb darabot kilapítunk, és pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk, hogy szép formásak legyenek. A vastagsága ne legyen 1 cm-nél vastagabb. A szaggatót előtte mártsuk bele a morzsába, hogy ne ragadjon. A tallérokat hempergessük meg a morzsába, és a serpenyőbe akkor tegyük, hamár felhevítettük az olajat. 2-3 perc alatt süssük szép aranybarnára.Vegyük ki , és itassuk le papírtörlőn.


Medvehagymás sertés Sztroganoff módra.

Télen is készíthetünk medvehagymás ételeket,csak az a lényeg hogy a mélyhűtőbe legyen belőle.




Hozzávalók:
 vaj 3 ek.
 extra szűz olívaolaj 3 ek.
 50 dkg sertéshús karaj,vagy comb
 étkezési só ízlés szerint
 bors ízlés szerint
Vöröshagyma 1 fej
Hús- vagy zöldségalaplé, leszűrt  3 dl
 tejföl 2 dl
 mascarpone 25 dkg
 mustár, magos 3 ek.
 csemegeuborka 10 dkg
Kapor 1 csokor
Medvehagyma 1 csokor
Csiperkegomba, barna 50 dkg
Lila hagyma 1 fej
Porcukor 1 kk.
 fehérborecet 1 kk.
Tálaláshoz:

 pappardelle tészta, vagy fetuccine 50 dkg

Elkészítése:

A vaj és az olívaolaj keverékén körbepirítjuk a felkockázott sertéshúst, amelyet előtte sóval és borssal ízesítettünk. Kivesszük egy tányérra, és lefedjük alufóliával. A lábasba tesszük a vékonyra szeletelt hagymát, néhány percig pirítjuk. Visszatesszük az elősütött húskockákat, és felöntjük az alaplével, majd fedő alatt kb. 40 perc alatt puhára főzzük.


A tejfölt kikeverjük a mascarponéval és a mustárral, majd behabarjuk vele a mártást. Hozzáadjuk a felkockázott csemegeuborkát, valamint a finomra vágott kaprot és medvehagymát. A félbevágott gombát egy külön serpenyőben megpirítjuk, csak a végén adjuk a raguhoz, ha kell, sózzuk és borsozzuk. A lila hagymát vékonyra szeleteljük, majd összeforgatjuk a porcukorral és az ecettel, néhány percig pácoljuk. A ragut fetuccine, vagy papardelle tésztával tálaljuk, és megszórjuk a marinált lila hagymával.